BI MORALA KULTURNA MINISTRICA ODSTOPITI? Takšni so odzivi politike na izid referenduma

Slovenija

V zunajparlamentarnih strankah, organizatorkah kampanje, ki so nasprotovale zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke, v izidih včerajšnjega referenduma med drugim vidijo klic po družbeni pravičnosti in kritiko vladajoče politike. Do te so kritični tudi Pirati, ki sicer rezultat obžalujejo.

Fokus: Zdaj je priložnost za pripravo sistemskih rešitev

Z včerajšnjo zavrnitvijo zakona so volivke in volivci jasno in nedvoumno izrazili, da je zakon krivičen, selektiven in neustrezen, so v odzivu zapisali v stranki Fokus. "Opozorila, ki smo jih v času kampanje izrazili - da zakon ni v skladu z načelom univerzalnosti pokojninskega sistema, da uvaja nepojasnjene privilegije in da ne prispeva k reševanju sistemskih težav - so bila slišana, razumljena in podprta," so dodali.

Zapisali so, da ljudje z referendumom niso zavrnili umetnosti, ampak dvoličnost politike, ki pozablja na tiste, ki najbolj potrebujejo pomoč. Menijo, da je sedaj priložnost za temeljitejši, širši in bolj vključujoč pristop ter pripravo sistemskih rešitev, ki bodo oblikovale pravično pokojninsko politiko za vse.

???????? V Slovenski ljudski stranki smo veseli, ker se je referenduma udeležilo toliko volivcev. To je dokaz, da se ljudje...

Objavil/a Slovenska ljudska stranka (SLS) dne Nedelja, 11. maj 2025

SLS: Sporni zakon je uvajal dodatek le za peščico

V SLS so po besedah strankine predsednice Tine Bregant veseli, ker se je referenduma udeležilo toliko volivcev. "To je dokaz, da se ljudje zavedamo, da vsak glas šteje, in želimo spoštovati demokratične temelje. Takšna udeležba je dobra popotnica za nadaljnje volitve, saj pomeni, da si Slovenke in Slovenci ne pustimo vzeti svojega glasu in hočemo odločati o sebi," meni.

Odločitev volivcev po besedah Bregant razumejo kot jasno sporočilo, da mora politika "temeljiti na pravičnosti, ne pa na netransparentnem sistemu privilegijev". "Sporni zakon ni uvajal sistemske podpore umetnicam in umetnikom, temveč je uvajal dodatek le za peščico - po netransparentnih kriterijih in brez jasne povezave s socialnim položajem posameznika. Ljudje vemo, da se umetniška vrednost ne meri po političnih kriterijih; prav pa je, da umetnik od svojega dela živi dostojno tudi v pokoju - tako kot mi vsi," meni Bregant.

Objavil/a Stranka Glas Upokojencev dne Nedelja, 11. maj 2025

Glas upokojencev: Dovolj je bilo krivic in poniževanja tistih, ki so gradili državo

V stranki Glas upokojencev so se v odzivu ne referendumski rezultat zahvalili vsem, ki so z odločitvijo na referendumu zaščitili dostojanstvo vseh slovenskih upokojencev. Menijo, da to ni bila zgolj politična odločitev, ampak zgodovinska zmaga ljudstva, ki je sporočilo, da je bilo dovolj krivic in poniževanja tistih, ki so gradili državo. "Rezultat referenduma je jasen klic po družbeni enakosti, solidarnosti in spoštovanju. Hkrati pa gre za glas nezaupanja aktualni oblasti," so še zapisali.

Pirati spoštujemo voljo volivcev, a hkrati obžalujemo, da je bil zavrnjen zakon, ki bi uvedel transparentnejša pravila,...

Objavil/a Pirati dne Nedelja, 11. maj 2025

Piratska stranka Slovenije: Obžalujemo, da je bil zavrnjen zakon, ki bi uvedel transparentnejša pravila

V Piratski stranki Slovenije so zapisali, da spoštujejo voljo volivcev, a hkrati obžalujejo, "da je bil zavrnjen zakon, ki bi uvedel transparentnejša pravila, odpravil monopol ministra ter onemogočil dedovanje dodatkov k pokojninam umetnikov". Tako vlada kot opozicija pa sta po njihovem mnenju "pokazali, da institut referenduma razumeta zgolj kot orodje za doseganje lastnih političnih ciljev".

"Na strani opozicije smo bili priča zlorabi referenduma za izvajanje kulturnega boja in predvolilne kampanje, ki jo je spremljalo širjenje številnih dezinformacij. Na drugi strani pa se je vladajoča koalicija namesto strokovne obrambe zakona odločila za neodgovoren bojkot referenduma," so prepričani Pirati.

➡️➡️➡️Referendum, ki terja posledice Pobudniki referenduma so uspeli. Ljudje so množično glasovali proti vladi, zato je...

Objavil/a Demokrati dne Nedelja, 11. maj 2025

Demokrati: Posledica mora biti odstop ministrice za kulturo

Anže Logar, prvak Demokratov, ki se v kampanjo sicer ni vključila, pa je ocenil, da so ljudje množično glasovali proti vladi, zato je bil kvorum zoper slab zakon dosežen. "Neposredna posledica vladnega fiaska pa mora biti odstop ministrice za kulturo, ki je pripravila slab zakon. Njej ni treba čakati na volitve," je zapisal Logar.

Janez Janša: Danes je Slovenija naredila velik korak k temu, da si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj. Vladna koalicija je na glasovanju ljudi, ki so slovensko ustavo vzeli resno, dobila dve klofuti. Prvo zato, ker je bil zavrnjen slab, sramoten zakon, s katerim se je želelo neupravičene privilegije dodeliti le peščici. Druga še večja klofuta pa je bila dana predstavnikom izvršilne oblasti, ki so volivce pozivali na bojkot. /…/ Najlepša hvala vsem, ki so se udeležili referenduma. /…/ Zahvalil bi se rad predsednici republike Nataša Pirc Musar in nekdanjemu predsedniku republike gospodu Borut Pahor in tudi tistim nosilcem državnih funkcij, ki so, kljub temu, da jih je Vlada Republike Slovenije pozivala k bojkotu, vseeno šli na referendum vsaj delno ohranili čast slovenske oblastne strukture. Video vir: strogo-zaupno.si

Objavil/a SDS - Slovenska demokratska stranka dne Nedelja, 11. maj 2025

Predsednik SDS Janez Janša je ob uspehu na referendumu dejal, da je rezultat zmaga razuma in "tistega dela volilnega telesa v Sloveniji, ki se zaveda, da se država v času mandata sedanje koalicije giblje v napačno smer". Ocenil je, da je takšni usmeritvi razumni del slovenskega volilnega telesa izrekel odločen ne.

Ko je bilo jasno, da je zavrnitveni kvorum na referendumu dosežen, je bilo iz najvišjega nadstropja stavbe na Trstenjakovi, kjer domuje SDS, slišati vzklike veselja. "Danes je Slovenija naredila velik korak k temu, da si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj," je v prvi izjavi po uspehu na referendumu povedal prvak SDS. Meni, da je vladna koalicija dobila dve klofuti. Prvo, ker je bil zavrnjen "sramoten zakon, s katerim se je želelo neupravičene privilegije dodeliti zgolj peščici na podlagi odločanja nekega političnega telesa", drugo klofuto pa predstavnikom izvršilne oblasti, ki so pozivali k bojkotu.

Janša: Volitve bodo prej kot v roku enega leta

Po Janševih besedah se je prvič v zgodovini samostojne Slovenije zgodilo, da so tisti, ki so v koalicijsko pogodbo zapisali, da bodo spodbujali udeležbo na volitvah in referendumih, volivce pozivali k bojkotu. "Računali so na to, da bo sicer zelo visok kvorum za veljavnost referenduma težko dosežen, vendar je bil ne samo dosežen, bil je oziroma bo močno presežen. Več kot 400.000 slovenskih volivk in volivcev je glasovalo za razum," je poudaril.

"Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka," je povedal Janša. Ob tem je dodal, da je v rokah slovenskega volilnega telesa, da na "takšno reakcijo oziroma nereakcijo odgovori na naslednjih volitvah, ki bodo v vsakem primeru prej kot v roku enega leta". Potrdil je, da bo SDS do volitev stopnjevala pritisk, "da se upravljanje z državo obrne v prihodnost in ne v preteklost".

Janša se je zahvalil vsem, ki so se udeležili referenduma, tudi tistim, ki so glasovali za zakon. Zahvalil se je tudi predsednici republike Nataši Pirc Musar, nekdanjemu predsedniku Borutu Pahorju in drugim nosilcem državnih funkcij, ki so kljub pozivom k bojkotu šli na referendum in "vsaj delno ohranili čast sedanje slovenske oblastne strukture".

Spomnil je, da je prišlo tudi v koaliciji do nekoliko različnega pristopa, saj stranka SD ni pozivala k bojkotu. "Se pravi, da nekaj vsaj približno zdravega razuma, kar se tiče temeljnih osnov demokracije, obstaja tudi v levem spektru slovenske politike," je dodal.

Oceno koalicije, da je referendumski izid vseeno uspeh, ker je 75 odstotkov volilnega telesa ostalo doma, je Janša komentiral, da bi po tej logiki v SDS lahko razglasili zmago na zadnjih državnozborskih volitvah, ker bi k rezultatu šteli tudi tiste, ki niso glasovali za Svobodo in so ostali doma. "Takšno tolmačenje volilnih rezultatov ali referendumskih rezultatov je skregano z vsako logiko," je ocenil.

Po njegovih besedah bodo vztrajali tudi pri predlogu, da se odpravi obstoječi zakon o dodatkih k pokojninam umetnikov. Zavrnil je trditve, da eno leto po referendumu ni možno sprejeti nobenega zakona, ki obravnava enako temo. "V roku enega leta se ne sme sprejeti nobenega zakona, ki je v nasprotju z voljo ljudi, izraženo na referendumu. A ker je bila volja ljudi na referendumu jasno izražena, se pravi, da so ljudje proti takšnim privilegijem, pričakujemo, da bo vladna koalicija glasovala za ta zakon," je povedal Janša.

Po njegovih besedah ljudje niso glasovali proti slovenski kulturi, ampak so glasovali v obrambo slovenske kulture, proti izničevanju njenega temeljnega pomena in njene vloge v slovenski zgodovini. "Glasovali pa so proti norčevanju iz slovenske kulture," je zaključil.

Golob: Desnica večine ni prepričala

Premier Robert Golob je v prvem odzivu na referendumu dejal, da se tri četrtine volilnih upravičencev ni odzvalo na klic desnice, tistih, ki so zakonu nasprotovali, pa ni niti za četrtino. "S svojimi lažmi in manipulacijami desnica večine ni prepričala," je ocenil. "Ta referendum v resnici ni nič drugega kot interno preštevanje desnice za skoraj sedem milijonov javnega denarja," je navedel premier in predsednik Gibanja Svoboda, ki je v referendumski kampanji pozivalo k bojkotu referenduma.

❗️ Plebiscitarna večina volivk in volivcev je ostala doma. Referendum ni dosegel ničesar, v veljavi ostaja Titov zakon in dodatki se bodo še naprej izplačevali.

Objavil/a Gibanje Svoboda dne Nedelja, 11. maj 2025

Vrečko: SDS je porabila več kot šest milijonov evrov

Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v prvem odzivu dejala, da je bil referendum namenjen preštevanju glasov na desnici. Prepričana je, da poziv dela koalicije k bojkotu ni bil napaka. Koalicija sicer ostaja enotna, napoveduje. Vrečko je poudarila, da je stranka SDS porabila več kot šest milijonov evrov davkoplačevalskega denarja za to, da je "zmobilizirala svojo bazo in se preštela". "Samo za to gre, mimogrede pa je še malo popljuvala umetnike, kulturnike, stranko Levica in vlado," je pristavila.

Referendum je bil po njenem mnenju sklican z namenom diskreditacije vlade, kulture in umetnosti. Takšnih referendumov ne bi smelo biti. Prepričana je tudi, da manever SDS ni bil uspešen, da torej rezultat referenduma ni "ne" obstoječi oblasti.

Kulturnikov nima nihče pravice poniževati, kot jih je stranka SDS, je bila kritična Vrečko, tudi kulturna ministrica. "Vi ste pomemben del družbe, soustvarjate našo državo in ste eden izmed stebrov razvojno naravnanih naše družbe. Tako bo tudi ostalo," je obljubila Vrečko. "Velika večina zelo ceni vaše delo, in to so vsi tisti, ki so ostali doma," je dodala.

Vrečko meni, da je SDS že začela kampanjo pred državnozborskimi volitvami naslednje leto, za katere je ocenila, da bodo redne. Izkazalo se je, je dejala, da ima SDS podporo okoli 20 odstotkov. Želi si, da se predvolilni obračun ne bi spet bil na hrbtih najšibkejših, na hrbtih umetnosti in dela umetnikov.

Vrečko je glede politične odgovornosti dejala, da jo je izpolnila s tem, ko so pripravili sedanji zakon, k čemur jo je pozivalo računsko sodišče in drugi. "Svoje sem naredila, zavrnila pa ga je desnica z vsemi lažmi, podtikanji in manipulacijami," je poudarila. Zahvalila se je vsem volivcem, ki "v tej farsi SDS niso sodelovali", in vsem, ki so zakon podprli.

Spomnila je, da po zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti velja različica zakona iz leta 1974. Dodala je, da mora SDS "nositi odgovornost, zakaj ne bomo imeli sodobnega zakona, h kateremu pozivajo državni organi". Navedla je, da ima v primeru prošenj kulturnikov glede dodatkov pravico odločati po starem zakonu. Zaradi priprave zakona dosedanjih prošenj še niso obravnavali na vladi.

SD: Prešteti bomo morali svoje vrste

V stranki SD so zaskrbljeni. Predsednik SD Matjaž Han je za Radio Slovenija ocenil, da bodo morali v koaliciji prešteti svoje vrste, da se takšen rezultat ne bo ponovil na prihajajočih parlamentarnih volitvah. V SD se bodo sicer bolj podrobno na rezultate referenduma predvidoma odzvali v današnji izjavi.

Na nedeljskem referendumu je namreč proti uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti glasovalo 403.153 volivcev oziroma 92,52 odstotka, za njegovo uveljavitev pa se jih je izreklo 32.597 oziroma 7,48 odstotka tistih, ki so glasovali. Nasprotniki zakona so torej dosegli oba pogoja za njegovo zavrnitev. Zakon je namreč na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, in če obenem proti glasuje najmanj petina vseh volivcev. Volilna udeležba je bila 25,93-odstotna.

Tem izidom bodo okrajne volilne komisije danes prištele še glasovnice, ki bodo prispele po pošti iz Slovenije, teden dni pozneje, 19. maja pa bodo ugotavljali še izid glasovanja po pošti iz tujine in na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Te glasovnice sicer na izid referenduma ne morejo vplivati.

Na uradne izide bo treba še počakati, saj bo Državna volilna komisija poročilo o končnem izidu glasovanja na referendumu sprejela po 22. maju.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija