DROGA NAMESTO ČAJA: V Sežani zasegli skoraj tono konoplje (FOTO)

Kronika

Policisti Policijske uprave (PU) Koper so zasegli večjo količino konoplje, ki je bila iz Tajske namenjena na Nizozemsko. Skrivali so jo v kartonskih škatlah na devetih paletah in pošiljko deklarirali kot uvoz čaja. Na črnem trgu bi konoplja dosegla okrog 2,3 milijona evrov.

Finančna uprava Republike Slovenije je konce aprila v Sežani opravila carinsko kontrolo pošiljke blaga, ki je bila preko podjetja iz Tajske z ladjo poslana na Nizozemsko, od tam pa s tovornim vozilom na območje Republike Slovenije. V nadaljevanju pa bi se morala vrniti na Nizozemsko

Kot je na novinarski konferenci pojasnil Nedjan Jerman, namestnik direktorice Finančnega urada Koper, so na kontrolni točki, kjer potekajo carinski postopki, ugotovili, da je uvoznik podjetje iz Danske, ki v Sloveniji doslej še ni sodelovalo v uvoznih postopkih. "Carinski pregled je razkril, da gre za devet palet s 140 kartonskimi škatlami, ki so bile deklarirane kot čaj. Uslužbenci FURS so na podlagi analize tveganja pošiljko odstopili v pregled Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR), ki je opravila vzorčenje," je pojasnil.

Med pregledom je UVHVVR zaznala odstopanja v enem izmed šestih odvzetih vzorcev: po videzu in vonju je bil vsebovan material drugačen kot v ostalih. Zaradi suma na prisotnost prepovedane snovi so obvestili uslužbence FURS, ti pa kriminaliste Sektorja kriminalistične policije Policijske uprave (PU Koper), ki so nadaljevali s postopkom.

Kot je pojasnil Dejan Grandič, po pooblastilu vodja sektorja kriminalistične policije PU Koper, so kriminalisti  sporni vzorec poslali v Nacionalni forenzični laboratorij, kjer je analiza potrdila, da gre za konopljo. Ob nadaljnjem pregledu pošiljke 7. maja, so kriminalisti med deklariranim blagom našli še 925 kilogramov konoplje, pakirane v številne manjše zavitke po približno 300 gramov. Po ocenah bi droga na črnem trgu dosegla vrednost okoli 2,3 milijona evrov.

O vseh ugotovitvah so obveščali Okrožno državno tožilstvo v Kopru, ki vodi predkazenski postopek. "V tej fazi preiskave še ni bila osumljena ali pridržana nobena oseba, kriminalisti pa nadaljujejo z zbiranjem dokazov, preverjanjem izvora droge in identifikacijo končnega prejemnika. Preverjajo tudi logistično mrežo, vključeno v transport in prikrivanje pošiljke," je pojasnil Grandič.

V nadaljevanju je še poudaril, da gre za treji večji zaseg prepovedane droge v zadnjem obdobju. V koprskem pristanišču sta bila lani zabeležena dva večja zasega: enkrat kokain, drugič pa kratom

Za tovrstna kazniva dejanja je po slovenski zakonodaji predvidena zaporna kazen od enega do 15 let.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija