Slovenija ima le majhen del obale Jadranskega morja, ki je poleti zaradi turizma še posebej obremenjen, zato pristojno ministrstvo obiskovalce poziva, naj imajo spoštljiv odnos do morskega in obalnega življa in narave. Poseganje v okolico in morske ekosisteme lahko ima resne posledice za okolje, opozarja.
NE SKLADAJTE KAMNOV, ŽIVALI NE JEMLJITE IZ VODE: Veste, kaj je še prepovedano početi na morju?
Slovenija
Kot je v današnji objavi izpostavilo ministrstvo za naravne vire in prostor, so morske živali in rastline ranljivi in neprimeren odnos lahko privede do poškodb in smrti organizmov, kar negativno vpliva na biotsko raznovrstnost in zdravje morskega ekosistema. "Morske živali opazujmo, a jih ne jemljimo iz vode ali odnašajmo domov," je pozvalo.
Med priporočili je navedlo, naj se morske živali opazuje z razdalje ter se jih ne lovi in ne moti. Lupine polžev in školjk naj se pusti na obali, saj so lahko dom za druge živali, prav tako naj se na obali ne sklada kamnov, saj imajo morske živali in rastline med njimi dom, je opozorilo.
Pozvalo je k ravnanju z zgledom. "Ohranimo morje čisto - pobirajmo smeti in ne puščajmo ničesar za sabo. Učimo z zgledom - otrokom razložimo, zakaj moramo biti do narave spoštljivi. Naj morje ostane živo in lepo za nas in za prihodnje generacije," je navedlo.
Z zakonom je prepovedano namerno, brez opravičljivega razloga vznemirjati in odvzemati morske živali. Kršitev lahko pomeni globo, nadzor opravljajo inšpektorji, pristojni za ohranjanje narave, v zavarovanih območjih - dostop do morja je v Krajinskem parku Strunjan in Krajinskem parku Debeli rtič - pa tudi naravovarstveni nadzorniki.