Velika potrošniška raziskava je razkrila, da je večina kozmetike, prodane prek spletnih platform Amazon, eBay, TikTok in Vinted, ponarejene in lahko vsebuje toksične snovi. Od 34 testiranih izdelkov jih je bilo takšnih kar 23 (67 odstotkov) - med njimi tudi nekatere najbolj priljubljene blagovne znamke. Ti izdelki lahko povzročijo resne zdravstvene zaplete, saj vsebujejo nevarne sestavine, kot so svinec, arzen, živalske iztrebke in urin. Dermatologi opozarjajo, da tudi izdelki z domnevno aktivnimi sestavinami (npr. retinol) niso varni, saj niso pravilno formulirani in testirani. Potrošniška organizacija Which? svetuje potrošnikom izključno pri uradnih ali preverjenih prodajalcih.
PONAREJENA KOZMETIKA PREPLAVLJA SPLET: Raziskava odkriva šokantno resnico
Svet
Večina kozmetičnih izdelkov, ki jih prodajajo tretje osebe na spletnih platformah Amazon, eBay, TikTok in Vinted, je po ugotovitvah raziskave ponarejena in lahko predstavlja tveganje za zdravje. Raziskovalci so ugotovitve označili kot "zaskrbljujoče" in opozarjajo, da lahko ljudje, ki jih pritegnejo popusti na ponarejene izdelke znanih blagovnih znamk, utrpijo škodo zaradi toksičnih sestavin, poroča dailymail.co.uk.
V raziskavo so vključili 34 ličil in izdelkov za nego kože, ki so jih kupili pri različnih spletnih prodajalcih. Artikli so bili oglaševani kot izdelki osmih znanih blagovnih znamk, med njimi La Roche Posay, Maybelline, MAC, L’Oréal, CeraVe, The Ordinary. Potrošniška organizacija Which? je ugotovila, da je bilo 23 od 34 izdelkov (67 odstotkov) zelo verjetno ponarejenih.
Kot navajajo avtorji raziskave, so ponaredki pogosto zelo dobro imitirani, razlike postanejo očitne šele pri natančni primerjavi z originalom. Navzven je izdelek lahko videti pristen, embalaža je lahko skoraj enaka originalu. V nekaterih primerih so odkrili napačno označeno ali pa drugačno embalažo, tudi drugačno konsistenco in barvo izdelka.
Zdravniki opozarjajo, da so posledice uporabe ponarejenih izdelkov lahko zelo resne. Pretekle analize so v ponaredkih našle živalske iztrebke, urin kot stabilizator, arzen, svinec in živo srebro. Ti izdelki kljub vsebnosti aktivnih sestavin (npr. retinol, glikolna kislina) niso ustrezno formulirani in lahko povzročijo draženje kože, okužbe ali kemične opekline. Za razliko od ponarejenih so uradni izdelki testirani in proizvedeni pod nadzorovanimi pogoji.
Organizacija Which? poziva potrošnike k previdnosti pri spletnem nakupovanju. Najbolj varen nakup je še vedno na uradnih straneh blagovnih znamk ali pri pooblaščenih prodajalcih."Zaskrbljujoče je, da smo našli tako veliko število potencialno nevarnih ponaredkov na najbolj priljubljenih spletnih platformah, ki jih pogosto uporabljajo mlajši potrošniki, privabljeni z velikimi popusti. Potrošniki bi morali imeti enako zaupanje v spletne nakupe kot v izdelke s fizičnih polic, a trenutno tvegajo nakup netestiranih, nereguliranih in toksičnih izdelkov. Vlada mora zagotoviti jasno odgovornost spletnih platform in takoj začeti s potrebnimi reformami nadzora trga," je dejala predstavnica Which?Rocio Concha.
Spletni trgovci medtem trdijo, da ponaredke prepovedujejo in ukrepajo proti kršiteljem. Predstavnik Skupine L'Oréal, ki združuje znamke CeraVe, La Roche Posay, L’Oréal in Maybelline, je poudaril: "Grožnjo ponaredkov jemljemo izjemno resno. Aktivno sodelujemo s policijo in spletnimi platformami, da zaščitimo zdravje potrošnikov in integriteto naših blagovnih znamk."