RAZVOJNI REGIONALNI CENTER PODVOJIL CENE IN S TEM OGROZIL SUBVENCIJO? Nenavadna cenovna logika Zlatoperke

Koper

Letos potniki ladijskega prevoza Zlatoperka za vozovnice plačujejo kar enkrat več kot lani, saj so se ladijski prevozi med istrskimi občinami podražili za 100 odstotkov. Še bolj kot podražitev pa preseneča logika, ki jo razkrivajo odgovori Regionalnega razvojnega centra Koper: če bodo prihodki od vozovnic previsoki, se bo subvencija Evropske unije in občin zmanjšala. Subvencije so namreč namenjene prav temu, da so prevozi cenovno dostopnejši, ne pa, da se z višjimi cenami zmanjšuje njihov učinek. Zakaj so torej cene sploh tako izrazito povišali?

Letošnja poletna sezona je uporabnike ladijskega prevoza Zlatoperka, ki povezuje mesta Ankaran, Koper, Izola in Piran, presenetila s stoodstotnim povišanjem cen vozovnic v primerjavi z letom 2024, čeprav je projekt, kot navajajo pristojni, še naprej sofinanciran iz sredstev Evropske unije in štirih obalnih občin. Projekt Zlatoperka, ki naj bi predstavljal zgled dostopnega trajnostnega prevoza v obalnem prostoru, kaže, da so cene za uporabnike višje, javno sofinanciranje pa manjše. Odgovornost za določitev cen vozovnic nihče ne prevzema neposredno, prihodki od prodaje pa lahko, sodeč po odgovorih, ki smo jih prejeli, celo zmanjšajo višino subvencij, kot izhaja iz pogodbe.

Regionalnem Razvojnem Centru (RRC) Koper pojasnjujejo, da se je prispevek Evropske unije in štirih istrskih občin v letošnjem letu zmanjšal. "Prispevek Evropske unije in štirih istrskih občin se je iz leta 2024, ko je znašal 65.000 evrov, zmanjšal v letu 2025 na 29.000 evrov," je v odgovoru zapisal direktor Giuliano Nemarnik.

Pri tem dodaja: "V kolikor bo skupni znesek prodanih vozovnic ter sofinanciranja EU in občin presegel vrednost 109.995,20 evrov, se bo ob zadnjem zahtevku izvajalcu storitev zmanjšalo izplačilo subvencije za preseženi znesek."

Kaj to pravzaprav pomeni? Če bodo zaslužki s prodajo vozovnic previsoki, se bo del državnih oziroma evropskih sredstev moral vrniti. Ker bi lahko prav višje cene vozovnic pomenile "prevelike prihodke", so s tako drastičnim dvigom cen pravzaprav ogrozili višino subvencije in dodatno obremenili potnike, ki zdaj plačujejo bistveno več za prevoz, ki je bil ravno s subvencioniranjem zasnovan kot cenovno dostopen

Namesto da bi bila subvencija uporabljena za to, da bi ljudje plačevali manj, obstaja možnost, da bo zaradi njihove višje finančne obremenitve državno sofinanciranje na koncu celo nižje. To pa je popolno nasprotje smisla subvencioniranja, katerega namen je zagotavljanje dostopnosti. Kako je mogoče, da RRC Koper pri subvencioniranem projektu uveljavlja tržno logiko in draži storitve tudi za ceno vračanja javnih sredstev?

Za komentar stoodstotnega dviga cen ladijskega prevoza, ki ga sofinancirajo, smo se obrnili na vse štiri obalne občine, ki sodelujejo v projektu ADRYONCYCLETOUR (program Interreg Italija–Slovenija), katerega vodilni partner je RRC Koper. 

Mestna občina Koper (MOK) in Občina Ankaran navajata, da nista partner v projektu, ampak sofinancirata prispevek, ki ga je treba zagotoviti za pokritje dela, ki ni financiran iz evropskih sredstev; samega dviga cen nista komentirali.

Na Občini Piran so potrdili, da znaša prispevek Občine Piran za storitev ladijskega prevoza v letošnjem letu 3.250,00 evrov, "kar je enako kot v letu 2024". Tudi na občini Izola so pojasnili, da svojega prispevka niso zmanjšali: "Občine so ohranile isti znesek sofinanciranja. Izolska vsako leto prispeva 3.250 evrov." Glede podražitve pa menijo, da je cena postavljena glede na razpoložljiva sredstva in stroške. "Občina ne opravlja prevozov in ne postavlja cene. Lahko le sklepamo, da je postavljena glede na razpoložljiva sredstva sofinanciranja in nastalih stroškov s prevozi," še dodajajo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ZigaZois |  15 .07. 2025 ob  12: 33
Kaj tolko cirkusa? Ta, ki hoče naj se pelje z barko, če je predrago je še avtobus.
Kolesarji pa se lahko vozijo po parenzani.