UP FHŠ: Slovenski jezik privablja udeležence iz celega sveta! 

Koper

Med 9. in 18. julijem 2025 se na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem (UP FHŠ) odvija že 32. poletna šola Halo, tukaj Slovenski Mediteran!

Pridružilo se jim je približno 50 udeležencev iz kar 16 različnih držav: iz sosednje Hrvaške, Madžarske in Italije, daljne Črne gore, Srbije, Bosne in Hercegovine, Češke, Grčije, Ukrajine, Nizozemske, Finske, Rusije, Anglije, Kazahstana, Mehike in celo Argentine. "To je izjemen dokaz, da je slovenščina, čeprav majhen jezik, močan most med kulturami, kraji in ljudmi," je poudarila prodekanja Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem, dr. Helena Bažec

Udeleženci s seboj prinašajo različne zgodbe. Nekateri si želijo izboljšati svoje zaposlitvene in karierne možnosti, drugi želijo študirati v tujini, sodelovati na mednarodnih izmenjavah in projektih, tretji imajo slovenske korenine, ki si jih želijo raziskati, vse pa druži radovednost in predvsem veselje do spoznavanja novega jezika ter kulture. Vodja Inštituta za jezikoslovne študije ZRS Koper, dr. Vesna Mikolič, je izpostavila, da učenje jezikov pomeni tudi osebno preobrazbo, pot k drugemu in hkrati k sebi.

Prorektor za ekonomiko in finance Univerze na Primorskem, dr. Rok Strašek, je naslovil kulturne različnosti in izzive, ki jih na fakulteti vidimo kot priložnosti za učenje, rast in skupno ustvarjanje. »Jezik pa pri tem ni ovira, temveč most. In tudi tokratna poletna šola ni izjema.«

Vodja sektorja za Slovence po svetu, Suzana Martinez, je prisotne pozdravila v imenu Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki s finančno pomočjo že vrsto let skrbi, da poletna šola ostaja dostopna in odprta za vse.

Tečajnike je s prisrčno dobrodošlico pozdravila tudi vodja Centra za slovenski jezik in kulturo Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem, dr. Klara Šumenjak in dejala: »Čeprav smo danes večkrat slišali, da je slovenščina glede na število govorcev majhen jezik, vi dokazujete, da je zanimanje zanjo živo in vedno večje. In kako lepo je, ko sredi julija napolnite koprske ulice s smehom, navdušenjem, radovednostjo in različnimi niansami slovenskega jezika.«

Tečajnike čaka pester program; učenje, pogovori, izleti, kulinarična doživetja, dopoldanski lektorati in popoldanske strokovne ter ustvarjalne delavnice, na katerih se bodo učili jezika na različnih nivojih, spoznavali Slovenijo, njeno kulturo, navade in običaje.